Various Committees(Vidyalaya level Committees)

     KENDRIYA VIDYALAYA NO.1, SATYANARAYANAPURAM, VIJAYAWADA – 11.

FORMATION OF VARIOUS COMMITTEES FOR THE YEAR 2018-19 AT VIDYALAYA LEVEL:

 

 

S.No

Committee

BLOCK

Names of teachers

1

Vidyalaya Planning Committee

SECONDARY

1. Mr.M.Venkateswar Rao I/C

2. Mr.K.Prakash

3.Mrs.M.Anuradha

4. Mr.Dinesh G Nikar

5.Ch.VSSP.Raju

2

Academic Committee

 

1. Mrs.M.Anuradha

2. Sh.M.Venkateshwara Rao

3

Examination Committee  &

a. Internal

1.Sh.T.Ravi Kishore , I/C

2. Sh.K.Prakash

3. Sh.V.Vijaya Babu

4.Sh.B.Kranthi Kumar

5.Sh.S.V.eshagiri Rao

6. Sh.Y.Srinivas

4

CBSE

b.CBSE

Sh.AVD Prasad

5

Time Table Committee

Secondary

1.Sh.T.Ravi Kishore I/C

2.Sh.K.Muralidhar

3.sh.Anukul Sharma

6

CCA Committee

Secondary

1.Mrs.K.L.Tulsai Bai, I/C

2.Mrs.Rita Chawan

3.Mrs.Shubham Shivani

7

Sports & Games

 

1.Md.NaseemI I/C

2.Sh.B.S.V.Sita Ram

3.Mrs.K.L.Tulsai Bai

4.sh.M.Bhaskar Rao

5.Smt.P.Raja Kumari

6.Mrs.Lalitha

8

Admissions Committee

 

1.Sh.B.S.V Sita Ram I/C

2.Sh.AVD Prasad

3.Mrs.JGL Kumar

4.Mr.Ch.V.SSP.Raju

5.Mr.S.V Seshagiri Rao

9

Mathematic Laboratory &n Junior Maths Lab

 

1.Dr.T.Ravi Kishore

2. Mrs.JGL Kumari

3. Mrs.Ritu Saini

10

Junior Science Lab

 

1.Sh.V.Vijaya Babu

2.Sh.B.Kiran Kumar

11

Library Committee

 

1. Mr.K.Muralidhar I/c

2. All subject committee members

12

National Green Crops

 

1.Mr.B.S.V Sitaram I/c

2.Mr.M.Bhaskar Rao

 

S.No

Committee

 

Names of teachers

13

Science Olympiad NCSC

 

1. Sh.M.Venkateshwara Rao I/c

2. Mrs.L.K.Pandey

3.Sh.B.S.V .Sitaram

4.Sh.V.Vijaya Babu

14

Green School Audit

 

1.Sh.M.Venkateshwara Rao I/c

2.Sh.V.Vijaya Babu

3.Sh.B.Kiran Kumar

15

Nature & Eco Club

 

1.Sh.M.Venkateshwara Rao I/c

2.Sh.V.Vijaya Babu

16

Fund Day Committee

 

1.Sh.Ch.VSSP.Raju, I/c

2.Mrs.P.Raja Kumari

3.Smt.M.Lalitha

4.Smt.D.Radha

17

Maintenance of Computer Labs

 

1.Sh.AVD.Prasad, PGT Comp I/c

2.Sh.Ankul Sharma, TGT WET

18

M & R Committee/Staff Quarters

 

1.Sh.Ankul Sharma, I/c

2.Sh.K.sreenivas

3.Sh.Dinesh G Nikhar

4.Sh.VV.Suranarayana

5.Sh.M.Ramu

19

Furniture Committee

 

1. Md.Naseem I/c

2.Sh.K.Muralidhar

20

Scouts & Guides

Scouts & Guides and others

1.Sh.M.Bhaskara Rao I/c

2.Sri.PDH.Sastry

3.Mrs.Rita Chawan , TGT Hindi

4.Mrs.JGL Kumar

5.S.B.S.V Sitaram

6.Mrs.M.Anuradha

7.Md.Naseem

8.Sh.S.Dinesh G Nikhar

9.Sh.Y.Srinivas

10. Mrs.Lalitha

11. All other New Trainers

21

Rajbhasha Committee

 

1. Mrs.Rita Chawan, TGT Hindi

2.S.Dinesh G Nikhar

3.Mrs.T.Jagadeshwari

22

Discipline Committee

 

1. Sh.B.S.V.Sitaram, I/c

2. Smt.L.K.Pandey

3.Smt.K.L.Tulsai Bai

4.Md.Naseem

5.S.Dinesh G Nikhar

23

Magazine Committee

 

1.Sh.K.Prakash I/c

2.Mrs.Shahida Parveen

3.Mrs.Rita Chawan TGT Hindi

4.Sh.VSSP Raju

5.Mrs.T.Jagadeswari

24

Primary Recourse Room

 

1.Sh.Dinesh G Nikhar

2.Mr.S.V.Seshagiri Rao

25

Maintenance of Vidyalaya 

 

1.Sh.Ankulsharma, I/c

2.All Department Incharge

 

 

 

 

 

 

26

Alumni

 

1.Mrs.M.Anuradha

2.Mrs.K.L.Tulsai Bai

 

27

House Keeping of Vidyalaya

 

1.Mrs.M.Anuradha, TGT SST I/C

2.Mr.K.Muralidhar

28

Security Service

 

1. Mr.B.S.V Sitaram, I/C

2.Sh.AVD Prasad, PGT (Comp)

29

School Safety & Adv day Committee

 

1.Sri.M.Venkateswara Rao I/c

2.Md.Naseem

3.Sr.Dinesh G.Nikhar

30

First Aid & Medical

 

1.Md.Naseem, I/C

2.Mrs.M.Anuradha

3.Mr.M.Bhaskar Rao

4.Mrs.Neelama

5.Staff Nurse

31

Cleanliness Committee

 

1.Mrs.M.Anuradha I/c

2.Mr.K.Muralidhar

3.Staff Nurse

32

PTA Liason Committee

 

1.Sh.B.S.V.Sitaram I/c

2.Mrs.K.L.Tulsai Bai

3.sh.Ch.VSSP Raju

4.Mrs.Asha Kiran

33

AEP Committee

 

1.Sh.M.Venkateshwara Rai I/c

2.Mrs.Rita Chawhan

3.Mr.B.Kiran Kumar

4.All class Teachers

34

ACP Committee

 

1.Sh.Murthy I/c

2.Smt.Rita Chawhan

3.Smt.Shahida Praveen

4.Sh.Vijaya Babu

5.Mrs.JGL Kumari

35

Web Site Committee

 

1.S.AVD Prasad (Comp) I/c

2.Mr.Ch.SVVP.Raju

36

Guidance and Counselling Committee

 

1.Sh.M.Venkateshwara Rao I/c

2.Smt.L.K.Pandey

3.Sri.Dinesh G Nikhar

4.Sh.Y.Srinivas

5. Smt.G.Asha Kiran

6. Academic Councilor

37

CMP

 

1.Sh.Dinesh G Nikhar

2.Sh.Ch.V.SSP.Raju

38

EQUIP

 

1.Mrs.JGL.Kumai

2.S.B.Kiran Kumar

39

Photography

 

1. Sh.AVD.Prasad PGT (Comp) I/c

2.Computer Instructor Secondary

3. Computer Instructor Primary

 

 

 

 

 

 

40

Child Right protection cell

 

1.Mr.BSV.Sitaram PGT Phy I /C

2.S.AVD.Prasad, PGT CS

3.Mrs.L.K.Tulsai Bai, TGT SST

4. Mrs.Ritu Saini, TGT Maths

41

Evacuation Team

 

1.Md.Naseem, TGT (P&HE)

2.Mr.Ankul Sharma, TGT WET

3.Mr.Rahu PRT

4.Mrs.Neelam PRT

5.Mr.Seshagiri Rao, PRT

42

Search & Rescue

 

1. Mr T.Ravi Kishora, PGT Maths I/c

2. Mrs.M.Anuradha, TGT SST

3.Mr.Julian Babu, Sub-Staff

4.All Security Guards .

43

Transport Safety Team

 

1.Mr.BSV.Sitaram PGT Phy I/c

2.Mr.M.Bhaskar Rao, PRT

3.Mr.Julian Babu, Sub-Staff

4.All Security Staff.

44

Team for students Special Needs (Divyang)

 

1.Md.Naseem, TGT (P&HE) I/c

2.Mrs.M.Anuradha, TGT SST

3.Mrs.Lalitha , PRT

45

Internal Complaint Committee

 

1. Mrs.L.K.Pandey,  PGT Chemistry I/c

2. Mrs.L.K.Tulsai Bai, TGT SST

3.Mrs.Asha Kiran, PRT

46

Grievance Redressal Committee

 

1. Mr.B.S.V.Sita Ram, PGT Phy I/c

2. Mrs.L.K .Tulsai Bai , TGT  SST